Fiskobirlik’in 77. Olağan Mali Genel Kurulu Yapıldı

Fiskobirlik’in 77. Olağan Mali Genel Kurulu Yapıldı

Fiskobirlik’in 77. Olağan Mali Genel Kurulu Yapıldı

S.S. Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliğinin (Fiskobirlik) 2014/2015 İş Yılı 77. Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı 23 Ocak 2016 Cumartesi günü Fiskobirlik Eğitim Tesisleri Toplantı Salonunda yapıldı. Kongreye katılma hakkı bulunan 133 delegenin 100’ ü iştirak etti.

Genel Kurula AK Parti Giresun Milletvekili Fiskobirlik eski Genel Müdürü Cemal Öztürk, DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, Giresun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahir Kadakal, Giresun Belediyesi Başkan Yardımcısı Orhan Kurt, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Piraziz Belediye Başkanı Hüseyin Görgülüoğlu, Espiye Belediye Başkanı Mustafa Karadere, AK Parti İl Başkanı Hasan Ali Tütüncü, Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Ali Kara, Giresun Ticaret Borsası Başkanı Temel Yanıkoğlu, Giresun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bekir Bayram ve yazılı/görsel medyanın temsilcileri katıldılar.

Fiskobirlik’ e bağlı Fiskobirlik Eğitim Tesisleri Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar yaparak divan teşekkülü için verilen önergeyi okudu. Divan Başkanlığına Ordu Kooperatifi Delegesi ve Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Başkan Vekilliğine Karasu Delegesi ve Karasu Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Gençbay, katip üyeliklere Akçaabat Delegesi Mahmut Sivrikaya ve Giresun Delegesi Hadi Karabulut seçildiler. Divan üyelerinin divanda yerini almasına müteakip Divan Başkanı Engin Tekintaş, Genel Kurul Delegeleri ve protokole bu görevi kendilerine vermelerinden dolayı teşekkürlerini sundu. Divan Başkanlığı hazirunu Atatürk ve şehitler için bir dakikalık saygı duruşuna davet etti ve ardından İstiklal Marşımız okundu.

Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, Fiskobirlik’in mali yapısı ve hedefleri konusunda delegelere bildi verdi. Son zamanlarda serbest piyasada fındık fiyatının bazı çevreler tarafından düşürüldüğü, üreticinin mağdur edildiği, fındık stratejisinde ortaya konulan hedeflere ulaşılamadığı, hükümetin gerek TMO, gerekse tarımsal desteklemelerde harcadığı onca kaynağa rağmen, bugün fındık sorununu konuşuyorsak çözüm üretilmediği ve sonuç alamadığı anlaşılmaktadır, dedi.

Kongremize katılan DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, Dokap projeleri ve fındığın önemine vurgu yaptı. Giresun AK Parti Milletvekili Cemal Öztürk yaptığı konuşmada ise, bir dönem bu kurumda genel müdürlük görevinde bulunduğunu, Fiskobirlik’ in üretici açısından önemli bir kuruluş olduğuna vurgu yaptı, Fındık fiyatlarının bazı art niyetliler tarafından kasıtlı olarak aşağıya çekildiğini düşündüğümüzden konunun rekabet kurumu tarafından incelenmesini sağlayacağız. Rekabet kurumu da, art niyetin olduğunu tespit ederse, Hükümetçe gerekli tedbirlerin alınacağını ve bu hususu da bizzat kendisinin takip edeceğini söyledi. Divan Başkanı konuşmacılara teşekkür ederek gündemin diğer maddelerine geçildi. Gündem maddeleriyle ilgili görüşmeler, müzakereler ve önergeler Genel Kurulca onaylanarak kabul edildi.

Dilek ve temenniler maddesinde söz alan Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar Fiskobirlik’ in zor süreci atlattığını, bundan sonraki dönemde ulusal ve uluslararası pazarda kendisinden bahsedilen bir kurum haline geleceğini, yeni ürünlerin piyasaya sunulacağını ulusal medyada Fiskobirlik ürünlerinin reklamının yayınlanacağını, öncelikle çalışanların, delegelerin, yönetim kurullarının, kooperatiflerine sahip çıkarak tüm güçleriyle üreticiye hizmet etmeleri gerektiğini, aksi halde yasa gereği verimliliği olmayan kooperatiflerin ayakta kalamayacağını vurguladı. Bu zor koşullarda uzaktan yakından kongremize iştirak eden delegelerimize, yönetim kurullarımıza, çalışanlarımıza ve protokol üyelerine teşekkürlerini iletti.

Divan başkanı, Kongremize katılamayarak telgrafla iyi dileklerde bulunan Sayın Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Beye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Süleyman Soylu Beye, milletvekillerimize ayrıca teşekkür etti.

Divan Başkanı, gündemde görüşülecek başka husus olmadığını belirterek Birliğin 77. Olağan Mali Genel Kurulunun sona erdiğini bildirdi ve delegelere katılımlarından dolayı teşekkür etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.475 kez okundu

Sosyal medyada paylaş

WordPress Lightbox Plugin