FİSKOBİRLİK’ten TMO’ya açık kapı.

FİSKOBİRLİK’ten TMO’ya açık kapı.

FİSKOBİRLİK’ten TMO’ya açık kapı.

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar “İstediğimiz miktarda, oranın değerini karşılayacak bir fındık teklif edilirse buna ‘evet’ diyoruz” ifadesini kullanarak TMO ile arazi takası konusuna açıklama getirdi.

Fındık karşılığı arazi değişimi ile ilgili konuşuldu. Bu konuda Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar “İstediğimiz miktarda, oranın değerini karşılayacak bir fındık teklif edilirse buna ‘evet’ diyoruz” ifadesini kullanarak TMO ile arazi takası konusuna açıklama getirdi.

Gelen soruları cevaplayan Bayraktar “TMO’dan fındık alacak mısınız ?” sorusuna, “Şu anda piyasadan kendi ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz, bir miktar stoklarımız da var, miktar söylemeyeyim ama görünen o ki bizim de TMO’ya ihtiyacımız olacak. Kendi stoklarımız vardı, piyasadan da fındık bulabiliyoruz. Üreticiden az da olsa fındık geliyor, fiyat yükselince bir miktar fındık gelmeye başladı.” açıklamasında bulundu. TMO’dan stok ihtiyacı doğduğuna dair yorumda bulundu.

Soruları yanıtlamaya devam eden Bayraktar, bir gazetecinin, Entegre Fındık İşleme Tesisleri (EFİT) AŞ’nin bulunduğu arazinin TMO ile fındık karşılığında takas edileceği ve Giresun Üniversitesine satılacağı iddialarına ilişkin sorusuna, “Bizim aslında bu konuyla ilgili TMO ile bir görüşmemiz yok, bu mesele aslında direkt bizi ilgilendiren bir mesele değil, daha çok buradaki hükümet yetkilileri ve üniversiteyi ilgilendiriyor. Orası Giresun’un en değerli yerlerinden birisi. Böyle değerli bir yeri takasla çözmeye çalışıyor olmamız aslında FİSKOBİRLİK adına bir özveridir.” cevabını verdi. Üniversite arazisi ile ilgili açıklamada bulundu. Konuşmasını sürdüren Bayraktar, “Bu belli yani, 30-40 bin ton fındık minimum TMO’nun gelecek sene değerlendiremeyeceği bir ürün olarak kalacak. Buna binaen yereldeki arkadaşlar şöyle bir öneri getirdiler ‘fındıkla burayı takas eder misiniz ?’ Tabi biz sonuç itibariyle çözüme katkı sunmak istiyoruz ayrıca bize fındık da lazım. TMO sonuç itibariyle bir kısmını yağ yapacaksa biz de sonuç itibariyle tesislerimize bu fındığı nihai ürün yaparak satabiliriz. ‘Bu anlamda takasta biz evet deriz’ dedik. İstediğimiz miktarda, oranın değerini karşılayacak bir fındık teklif edilirse buna ‘evet’ diyoruz.” şeklinde konuştu. Takas için gerekli miktarda fındık önerisine hayır diyemeyeceklerini önemle vurguladı.

HABER KAYNAK

1.441 kez okundu

Sosyal medyada paylaş

WordPress Lightbox Plugin