Yenilenen Fiskobirlik Dünya Piyasasına Hızlı Giriyor

Yenilenen Fiskobirlik Dünya Piyasasına Hızlı Giriyor

Yenilenen Fiskobirlik Dünya Piyasasına Hızlı Giriyor

FİSKOBİRLİK bir süredir yenilenme çalışmaları yapıyordu. Bu çalışmaların tamamlandığını belirten Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, “Biz dünyada ve Türkiye’de daha güçlü, piyasada daha etkin, attığı her adım gözlenen ve piyasayı etkileyen bir FİSKOBİRLİK ortaya koymak istiyoruz. Bugüne kadar bu yolculuk iyi gitti, bundan sonra da iyi gidecektir.” açıklamasını yaptı.

FİSKOBİRLİK bir süredir yenilenme çalışmaları yapıyordu. Bu çalışmaların tamamlandığını belirten Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, “Biz dünyada ve Türkiye’de daha güçlü, piyasada daha etkin, attığı her adım gözlenen ve piyasayı etkileyen bir FİSKOBİRLİK ortaya koymak istiyoruz. Bugüne kadar bu yolculuk iyi gitti, bundan sonra da iyi gidecektir.” açıklamasını yaptı. Bu çalışmalar 2007 yılından bu yana sürüyordu. Yapılan yenilenmenin tamamlanması ile birlikte FİSKOBİRLİK tekrar kendi ayakları üstünde duran bir kurum haline döndü.

Eski günlerine dönen ve tekrar rekabet sahalarında bulunan FİSKOBİRLİK ile ilgili Bayraktar, “Üreticiye borcu olmayan, piyasadan gücü elverdiği, üreticinin destek verdiği ölçüde fındık alan ve bunu işleyen, işlediği ürünlerle yeni bir konsept geliştirerek bunları Türkiye ve bir miktar da olsa dünyaya pazarlamaya çalışan bir kurum haline geldik.” ifadelerini kullandı. Bu şekilde üretici ile kurum arasında eski güvenin tekrar kazanıldığını ve bu sayede fındık alımlarını arttırarak tekrar piyasada öncü konuma gelmeyi hedeflediklerini ekledi. Hedeflerinden bir diğeri de ürünlerde geliştirmeye giderek yeni ürünler piyasaya sürerek kurumun gücünü arttırmak olduğunu söyleyen Bayraktar, “Güçlü bir FİSKOBİRLİK, güçlü bir üretici demek. Son 10 yılda FİSKOBİRLİK’i seveni, sevmeyeni, piyasadaki herkes bunu kavradı. Üretici birliği güçlüyse üretici de güçlü demektir.” şeklinde konuştu. Bu şekilde ilerleyerek eski günlerde ki gibi lider konuma geleceklerini söyleyen Bayraktar konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Son 3 yılda gelinen noktada ana hedefimize emin adımlarla yürüyoruz. Belki rakamlar bugün küçük gelebilir ama 3-4 yıl önce üreticiden aldığımız ürün bir ise bugün 10 oldu. İşlediğimiz ve sattığımız ürün bir ise bugün 10 oldu. Birkaç yıllık süreçte gelindi buraya. Bütün hedefimiz, planlamamız fındık alımında çok ciddi aktör olmak, aldığımız ürünü de işleyerek piyasada en güçlü aktör konumuna gelmek. Üreticiden ürün alırken, pazarlarken piyasanın bir numarası olmak.”

Kurum olarak yalnızca iç pazarda değil dünya pazarında da boy göstermeye çalıştıklarını söyleyen Bayraktar, şu anda kuruma ait markalı ürünlerin halihazırda 15 ülkeye ihracat yaptıklarını ve bu durumun gelişerek ilerlediğini ifade etti. Bu konuda çok çalıştıklarını ekleyen Bayraktar, “Ürünlerimizi bugün ABD, Çin, Almanya, Fransa gibi bazı Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinin de aralarında bulunduğu 15’e yakın ülkeye ihraç ediyoruz. Bir kısım temsilcilikler oluşturuyoruz. Yoğun pazarlama faaliyetlerimiz var. Yine fuarlara katılarak reklam faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.” dedi.

 

Yenilenmenin ardından aynı zamanda yeni yatırımlarda yapacaklarını söyleyen Bayraktar, üretim kapasitesinde artış sağlayarak ihracat konusunda dapazarda daha geniş bir yer edinmeye çalışacaklarını ekledi. Bu konuda Bayraktar, “Avrupa pazarı başka tekellerin kontrolünde şu anda. ABD, Ortadoğu ve Afrika önemli. Gittiğimiz fuarlarda çok büyük ilgi görüyoruz ve şu anda bu tür ürünlere ihtiyaç oldukça fazla ancak buralara daha fazla açılmamız bizim üretim kapasitemize de bağlı.” diye konuştu. Giresun’dan aldıkları arazi ile gelişimlerine katkı sağlamaya çalışacaklarını da söyleyen Bayraktar, “Biz dünyada ve Türkiye’de daha güçlü, piyasada daha etkin, attığı her adım gözlenen ve piyasayı etkileyen bir FİSKOBİRLİK ortaya koymak istiyoruz. Bugüne kadar bu yolculuk iyi gitti, bundan sonra da iyi gidecektir.” şeklinde açıklamasında sona geldi.

FİSKOBİRLİK yaptığı bu yenilenme çalışmaları ile piyasada kalıcı öncü bir yer edinmeye çalışıyor. Bu çalışmalarla hedefine ulaşacak gibi görünen kurum, ihracat ayağında da aynı etkiyi göstererek hem ülke ekonomisine hem de kurum bünyesine kazandıracak.

 

HABER KAYNAK

2.370 kez okundu

Sosyal medyada paylaş

WordPress Lightbox Plugin